The gerçek bal nasıl anlaşılır Diaries

Balın kristalleşmesi doğal bir fiziksel değişim olmakla birlikte, bu durum balın bozulduğunu veya besin değerini kaybettiğini göstermiyor. Buna ilaveten, kristalleşmiş bal tüketiminin herhangi bir sakıncası da bulunmuyor. Kristalleşen doğal bal, belirli sıcaklığa ulaştığında önceki kıvamına yeniden kavuşabiliyor.

Peteklere konulan balların, işçi arılar tarafından suyunun uçurulması ve olgunlaşması sağlanır. Daha sonra balmumu ile petek gözleri kapatılır ve bal hazır hale getirilir.

Eğer balınızın sahte bal  olmadığından eminseniz o zaman balın tüm faydalarından yararlanabilirsiniz. Balın faydalarının içerisinde ise öncelikle şunlar bulunmaktadır. 

Soğuk havada donma yapmaz ise bal sahtedir. Lakin hemen hemen her bal belli bir zaman donma olabilir. Yazımızın başından dediğimiz gibi güvendiğiniz insanlardan bal almayı ihmal etmeyin.

C4 bitkilerinin C13 değeri, balın C13 değerinden farklıdır ve Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği›nde C13 oranı bal için bir kalite ölçütü olarak yer alır. EA-IRMS (Elemental Analysis – Isotope Ratio Mass Spectrometry) cihazı ile yapılan13C/12C oranı analizi ile balda bulunan C4 şeker miktarı tespit edilir. Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği Bal Tebliği’ne (2005/49) göre çiçek balındaki protein ve ham bal delta C13 değerleri arasındaki fark -1 veya daha pozitif bir değer, protein ve ham bal delta C13 değerlerinden hesaplanan C4 şekerleri oranı ise en fazla %7 olmalıdır. Bu değerlerin dışına çıkan ballarda taklit ve tağşiş yapıldığı kabul edilir.

Ancak tıpkı bal gibi birçAlright besin malzemesinde olduğu gibi tereyağının da sahtesi maalesef üretiliyor. Eğer satın aldığınız tereyağının hakiki olduğundan şüpheliyseniz şu testleri yaparak onun gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bal buzdolabında şekerleniyorsa gerçektir. Gerçek bal kaşıkla alındığı zaman kesintisiz gelir. Buzdolabında yaklaşık bir ay bekleyen balın krem ya da tereyağı kıvamına gelmesinin balın hakiki olduğunu gösterir.

Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere adımı, e-posta adresimi ve Website adresimi bu tarayıcıya kaydet.

Yani fabrikasyondan tamamen uzak bir ürün olmasının yanı sıra, doğanın insanlığa sunduğu en değerli armağanların da başında geliyor.

Söz gelimi, mevcut kovanlar boyalı ve metallic kısımları paslı ise bunlar kimyasal içerikli boyalardan kurtarılır veya uygun şekilde değiştirilir. Organik bal nasıl tüketilmeli?

 Maalesef bazı organik ballar gerçek olmayabiliyor ve içinde gıda takviyeleri bulunabiliyor. Bunun haricinde sahte ballarda polen ve insan sağlığına yararlı olan maddeler bulunmuyor. Sahte balı tespit etmek ve sağlığınıza olan zararlarından kaçınmak için hemen bilmeniz gerekenleri öğrenmeye çalışın.

Sahte bal ile gerçek balın nasıl ayırt edilebileceği konusunda ipucu veren Fitoterapi Uzmanı Ahmet Bağran Aksoy, "Laboratuvarda tahlil yaptırılarak ya da balı bilen ve bu işin uzmanı olan kişiye tattırarak balın gerçek olup olmadığı anlaşılabilir.

Gerçek bal kaşıkla alındığı zaman kesintisiz akar. Buzdolabında yaklaşık bir ay bekleyen balın krem ya da tereyağı kıvamına gelmesinin balın hakiki olduğunu gösterir.

Yukarıdaki yöntemler hakiki ve sahte balı ayırt etmek için en sık kullanılan yöntemler olmasına gerçek bal nasıl anlaşılır karşın en güvenilir yöntem balı gıda mühendislerine analiz ettirmek olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *